Weekender od Amy Butler

11.04.2013 23:14

Když jsem na internetu uviděla tuto cestovní tašku, moc se mi líbila. Mám ráda tyto tvary, velikost, objem. Říkala jsem si hned, že Weekender od Amy Butler  je naprosto skvělý. Jen si ho zkuste zadat do vyhledávače a uvidíte, kolik podobných tašek z nádherných látek na vás vykoukne.

Nejprve jsem si chtěla vyzkoušet udělat podobný střih na tašku sama, to jsem však ještě netušila, že střih se dá sehnat i u nás. Třeba U Melluzinky nebo Veselé jehličky. A proč vymýšlet vymyšlené. Sice na to, že je to střih s návodem jen na jednu tašku, je sice docela drahý, ale stálo mi to za to. Pro úplnost také musím ještě napsat, že je celý v angličtině a všechny míry jsou uváděny v palcích. Návod je doplněn obrázky, takže jsem tašku podle něj zvládla ušít i já, i když nejsem v angličtině úplně zběhlá. Také jsem trošku improvizovala, protože už jsem nějakou cestovní tašku šila dříve.

Protože jsem potřebovala nějaké dárky pro dvě cestovatelky v rodině, pustila jsem se do šití dvou tašek zároveň. Nevím, jestli to byl dobrý nápad, ale většinou, když dělám víc věcí sériově, je to rychlejší. Přiznávám bez mučení, že samotné šití nebylo tak hrozné, jako přípravné práce - stříhání a podžehlování. Taška se skládá z mnoha dílů – 2x přední díl, 1x boční díl, 1x dno a dvě přední a dvě boční kapsy. A to vše si ještě vynásobte vlastně 3x, protože to samé musí být i uvnitř tašky a kapes, a ještě vyztuženo, aby taška dobře držela tvar. Takže jsem vnější část tašky a kapsy vyztužovala vlizelínem a vnitřní část a boky ronopastem. Pro příště zřejmě ten ronopast vynechám, nebo ho dám jen na boční část, protože těch vrstev včetně kédru (paspulky) bylo ve finále docela mnoho. Musím pochválit svůj šicí stroj, že ani na chvilku nezaváhal a prošil i nejsilnější části.

Při přípravě jsem také malinko zaváhala při vystřihování dna. Není na něj šablona, jako na ostatní díly. Je sice v návodu uvedena velikost, ale jak už jsem psala výše, je v palcích a ne v centimetrech. Pomohlo mi pravítko v palcích, které používám na patchwork, ale to samozřejmě má doma jen někdo. Asi nejjednodušší pomůckou pro vás by mohlo být prosté vynásobení palcové míry 2,5cm (jeden palec je 2,54cm). V návodu také najdete míry ještě falešné dno, ale v případě, že vyztužujete ronopastem, tak není třeba. Snad jen, kdyby po vyprání ronopast trošku změkl nebo kdybyste v tašce nosili těžké knihy, tak se bude hodit.

Nesmím zapomenout na to, že mě trošku potrápil zip, protože mi jeho všívání přišlo docela komplikované, ale nakonec jsem to zvládla. Délka zipu, který jsem použila byla 80cm. Rozhodně ale pro příště budu boční část se zipem dělat jinak. Rozdělím si boční část na tři díly, jednu se zipem a dvě s kapsami. Nejprve všiji zip a pak k pruhu přišiji části s kapsami.

Ucha na tašky jsem nakonec udělala z popruhů, které jsem koupila v galanterii. Na ně jsem našila pruh látky v barvě tašky. Tento způsob mi přišel nejjednodušší a popruhy jsou pevné.

Kapsy na čelních stranách jsem uprostřed prošila. Podle návodu měly zůstat velké, ale nechtěla jsem, aby se při nošení moc otevíraly. Tomu by šlo samozřejmě zabránit nějakým zapínáním, např. suchým zipem nebo magnetickým zapínáním. Dvě menší kapsy mi však připadly praktičtější.

Spotřeba látky na tašku je také docela velká. Doporučuji dodržet rozložení podle návodu. Pokud ale potřebujete dodržet jeden směr vzoru, tak vám 1,8m látky bude stačit jen taktak. Já měla pro jistotu od každé látky 2metry. Ale plánovala jsem to tak, aby zbylo mi i na kosmetické taštičky.

Závěrem musím napsat, že šití této tašky není pro úplné začátečníky, ale doporučila bych šít tašku spíše švadlenkám, co už mají se šitím tašek a kabelek nějaké zkušenosti. Spotřeba materiálu je také velká a taška tak vyjde docela draze, zvláště pokud použijete zahraniční látky.  Přesto  pokud chcete sobě nebo někomu milému udělat pěknou a neokoukanou cestovní tašku, určitě to za to stojí.

 

Více foto: Tašky, batůžky, peněženky

—————

Zpět


Weekender od Amy Butler

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.