Vánoční ubrus

10.01.2016 12:05

Pokud jsem na nic nezapomněla, patří vánoční ubrus pro babičku k mému poslednímu předvánočnímu šití. A bylo to šití rozhodně nejnáročnější! Nejen časově, ale i materiálově.

Využila jsem snad vše ze svých zásob vánočních látek. Na ubrusu měla převažovat červená, tak snad se zadařilo. V kombinaci se zelenou patří mezi vánoční klasiku. A jako základní světlou barvu jsem použila jemně krémovou bílou. Není úplně bílá.

Ubsus je veliký, protože stůl je velký asi 220 x 100 cm. Čtverečků bylo opravdu hodně. 

A samozřejmě, že to nešlo tak rychle, jak jsem si představovala. První polovina šla hezky, nastříhala a sešila jsem si adekvátně veliké pruhy k sobě a vyřezávala čtvrečky. Jenže pruhy na druhou polovinu jsem řízla nějak špatně a pruhy byly trošku užší, takže jsem musela vždy kousek rožku odpárat, aby velikost odpovídala. Zažívala jsem doslova infarktový stav...

Po překonání nesnází jsem sešila celý top ze čtverečků a chystala se na boduru. Tu jsem udělala jasně červenou. Jenže... Opět záludnost... Protože byl top ze čtverečků hodně dlouhý a chtěla jsem si ušetřit práci se sešíváním pruhů na borduru, řízla jsem ji z červené látky podélně, ne na šířku. Měla jsem jí dost. Hezky mi to vyšlo, ale látka se začala vytahovat, protože pružila podélně, takže se bordura lehce vlní. Snažila jsem se jí domluvit žehličkou a nažehlením sakonu, ale přesto je to výsledku pořád vidět. Moc mě to šve. Zvlášť když se snažím, tak to takhle dopadá! Co na plat, je to přeci jen ruční práce. A mám zkušenost na příště!

—————

Zpět


Vánoční ubrus

Datum: 10.01.2016

Vložil: verpa

Titulek: čtverečky

Ahoj, moc podle popisu nechápu to s těmi čtverečky a pruhy. Já dělám půlené čtverce různými rychlometodami a pak je ořezávám na jednotnou velikost podle toho čtvercového pravítka s ryskou od tebe. Jinak to totiž není nikdy přesné, to už jsem zjistila. A ta látka na okraj byla možná s lykrou, s tím už jsem se taky setkala, pak to děsně pružilo. Jinak se mi moc líbí to náhodné rozložení různých vánočních látek. Věra

Odpovědět

—————

Datum: 10.01.2016

Vložil: Hanka V.

Titulek: Nádhera

Obzvlášť, když popřečtení vím, kolik za tím bylo práce.Vlnění je u ubrusu žádoucí, vypadá efektivně:-)))

Odpovědět

—————