Quilt s aplikacemi ptáčků

Pomůcky:

Na výrobu nástěnného quiltíku budete potřebovat: papíry pro nakreslení předlohy, nůžky, barevné látky, vliesofix display (nebo oboustranné lepící vlizelín) na aplikace, žehličku, jehlu, bavlnku a případně i malý dřevěný bubínek na vyšívání, vlizelín a ronopast na zpevnění quiltu, korálky na oči, knoflíky na poutka, mizící fix nebo křídovou tužku.

 1. Vystřihněte si z podkladové látky čtverce potřebné velikosti, v mém případě o straně 20cm.
 2. -  4.  Vytvořte si návrhy jednotlivých obrázků. Pokud budete používat na aplikování obrázku vliesofix, myslete na to, že budete mít obrázky zrcadlově, což může někdy vadit.

 1. Na vliesofix si obkreslete podle předlohy jednotlivé části ptáčka: tělíčko, křidélko, očičko a zobáček. Odstřihněte a postupně přižehlujte na rubovou stranu pestrých látek.
 2. Pečlivě každou část obstřihněte. Sloupněte papírovou vrstvu z vliesofixu a nažehlete na připravený podkladový čtverec. Nakonec  všechny části obšijte. Například buď hustým entlovacím stehem nebo jednoduchým stehem.
 3. Stejně postupujte i u dalších obrázků.
 4. Mizícím fixem nebo křídovou tužkou dokreslete ptáčkovi ocásek a nožky a vyšijte je barevnou bavlnkou.

 1. Nařežte si proužky u šířce 3cm na obvodové pásky. Nejprve proužkem spojte jednotlivé obrázky k sobě.
 2. Další proužky našijte na boční strany.
 3. Nakonec přišijte horní a spodní proužek. Celý obdélník pak podžehlete vlizelínem. Po zpevnění našijte ptáčkům korálky do očí.
 4. Podle velikosti přední strany quiltu si ustřihněte zadní část. Tu podžehlete ronopastem pro celkové zpevnění quiltu.

 1. Lícovou stranou na sebe položte obě části quiltu. Po rubové straně obšijte kolem dokola po obvodu a vynechejte si asi 15cm velký otvor na přetočení. Doporučuji zapošívat. Poté obraťte quiltu na líc, vytáhněte rožky, dobře vyžehlete a obšijte po celém obvodu.
 2. Na výrobu poutek na zavěšení budete potřebovat čtyři obdélníky o velikosti 6x15 cm, které si na jedné straně zastřihnete do špičky. Rovný okraj si zahněte asi 1cm na rubovou stranu. Vždy dva a dva kousky položte na sebe a obšijte.  Na zahnuté části neprošívejte. Obraťte na líc, vyžehlete a obšijte dokola.
 3. Přišijte skrytým stehem  poutka na zadní stranu quiltu a na přední straně je přišijte jen přes knoflík.
 4. Quiltík navlečte na věšáček nebo tyčku a je hotovo.

Více na blogu: Blog