Přenosná taška na panenku a fusak

 

 

Pomůcky:

Na výrobu přenosné tašky na panenku budete potřebovat: bavlněné látky, ronopast vyšší gramáže, špendlíky, nůžky, jehlu, nit, vliesofix na aplikace, žehličku.

 

Pracovní postup na přenosnou tašku na panenku:

 1. Nejdříve si vytvoříte střih. Na dno potřebujete ovál o rozměrech 40x22cm. Na okraj tašky potřebujete pruh látky o délce 106cm a výšce 10cm, výška se u hlavičky postupně zvyšuje na 15cm. Okraj můžete sešít i ze dvou dílů.
 2. Dno i boční část si vystřihněte 2x – na vnější a vnitřní část tašky.  Podžehlete ronopastem, použila jsem ronopast o vyšší gramáži, aby taška lépe držela tvar. Vyznačte si střed půlkruhu a střed v boční části, aby se díly později správně napojovaly.
 3. Na ronopast si nakreslete čáry, podle kterých každý díl prošijte. Postačí prošít asi po 5cm. Ronopast má někdy snahu se po zažehlení různě vlnit, krabatit, tím ho trošku zkázníte.
 4. Pokud chcete část u hlavičky ozdobit kanýrem, ustřihněte si dlouhý pruh látky o šířce 8cm a zažehlete ho napolovic. S jehlou a nití (ručně) delšími jednoduchými stehy postupně nabírejte, nařasujte, celý proužek.

 1. Přišpendlete si nařasený kanýr ke zvýšené části okraje tašky a přišijte ho těsně u horního okraje. Bude se vám hodit, když si kanýrek necháte nabraný na dlouhé niti, protože pak snadno přizpůsobíte délku okraji. Nezapomeňte začínat a končit špendlení kanýrku u horního okraje, protože se pak začátek a konec schová do švu a nebudete ho muset lemovat nebo zahýbat.
 2. Pokud chcete, můžete také ozdobit vnitřní část tašky aplikací.
 3. Začněte špendlit dno a lem k sobě jak u vnější, tak u vnitřní části tašky. Hlídejte si středové značky.
 4. Jakmile přišpendlíte celý okraj tašky ke dnu, sešijte ho u značky k sobě. Okraj je počítán s rezervou, kterou po sešití odstřihněte.

 1. Poté obšijte celé dno s okrajem dokola. Vzniknou obě dvě části tašky.
 2. Pak si nachystejte 2 ucha k tašce. Můžou být z popruhu nebo si je ušijte samostatně. Já jsem použila popruh o šířce asi 3cm, na který jsem ještě našila puntíkovanou látku. Délka každého popruhu je asi 53cm i s rezervou na zahnutí.
 3. Na vnější stranu tašky si odměřte místa, kam ucha přišijete. Taška je na straně se zvýšeným okraje trošku těžší, tak si ucha napřed přišpendlete a vyzkoušejte, jestli se taška dobře ponese. Ucha jsem dala asi 10cm od sebe. Přišijte je někam do středu okraje tašky, aby se dala schovat a nezavazela při sešívání obou dílů tašky. Nepřišívejte je tedy úplně nahoře, ale níže.
 4. Otočte si obě části tašky na rub a vložte je do sebe lícem k sobě. Dobře srovnejte obě části a sešpendlete je u horní části. Dejte pozor na kanýrek a ucha, aby byla schovaná dovnitř a nevadila při sešívání. Obšijte kolem dokola a vynechejte si dostatečně velký otvor na přetočení tašky na líc.

 1. Po přetočení tašku pořádně srovnejte a vyžehlete. Otvor si přišpendlete a celou tašku dokola prošijte. Raději šijte na pomalou rychlost, protože je taška u okraje dost silná.
 2. Pokud jste tohle všechno zvládli, přenosná taška na panenku je hotová!

Do tašky se vám jistě bude hodit i fusak. Pokud se do něj také pustíte, budete potřebovat bavlněné látky, vatelín, dělitelný zip o délce asi 50cm, nůžky, špendlíky, vliesofix na aplikace, žehličku.

Pracovní postup na fusak:

1)      Na delší část fusaku použijete střih ze spodní části tašky, který raději trošku zkraťte – asi o 2 cm, tedy asi na 38cm. Šířku nechte stejnou. Na kratší část použijete jen 28cm z tohoto oválu. Obě části fusaku si nachystejte 2x (vnější a vnitřní část). Do středu každé zaoblené části si udělejte značku.

2)      Pokud chcete, můžete na vnější stranu kratší části fusaku přišít nějakou aplikaci, na vnitřní stranu pak proužek látky, který se bude ohrnovat nahoru.

3)      Ustřihněte si vatelín, který buď celý prošijete nebo přišijte jen k okraji obou vnitřních částí fusaku.

4)      Na střed zipu si opět udělejte značku, kterou přisadíte ke značce na dílu. Přišpendlete ho k okraji obou vnějších částí fusaku.

5)      Zip musí být umístěn posuvníkem k líci látky, jako na fotce. Pak celý zip těsně u kraje přišijte. Před přišitím si ještě vyzkoušejte, že je zip přišpendlen správně, a zapněte si cvičně k sobě obě vnější strany.

6)      Sesaďte si obě delší části fusaku lícem k sobě. Dejte pozor, aby byl zip uvnitř a nikde nepřečníval přes okraj. Obšijte dokola po rubové straně a vynechejte dostatečný otvor na přetočení. To samé udělejte i s kratší částí fusaku.

7)      Obě sešité části obraťte na líc, povytáhněte zip a vyžehlete. Obšijte po lícové straně dokola.

8)      Zapněte obě části fusaku k sobě a je hotovo.

Na další fotky se podívejte: Šité hračky pro děti a na blogu: Blog