Kulatý sedák

Pomůcky: Na výrobu sedáků budete potřebovat bavlněné látky, fleece,  výztuž (ronopast nebo vlizelín), paspulku (kédr), molitanovou drť nebo jinou výplň, nůžky, špendlíky.

  1. Ustřihněte si z bavlněné látky horní kruh o průměru 46cm. Z fleecu ustřihněte kruh o stejné velikosti a oba kruhy podžehlete některou z výztuží, např. ronopastem (ronofixem) nebo vlizelínem. Horní i spodní část si můžete vyzdobit např. aplikacemi, ozdobným prošíváním apod.
  2. Na horní kruh, případně i spodní, našpendlete paspulku (kédr). Paspulku buď koupíte hotovou nebo využijte jako já šikmý proužek a kulatou bavlněnou šňůrku. Paspulku samozřejmě dávat nemusíte, ale s paspulkou bude sedák lépe držet tvar.
  3. Paspulku přišijte k podkladu.
  4. Ustřihněte si pruh pevnější látky nebo např. jemný prací kord o velikosti 15 x 144 cm. Délka je včetně přídavku na švy. Podžehlete opět nějakou výztuhou. (Pokud chcete všít zip, tak teď je ten správný čas. Když např. chcete plnit polštář kuličkami, bude lepší, když budete mi ušitou vnitřní část o stejné velikosti a uděláte si jen obal na zip.)

  1. Našpendlete si boční pruh kolem horního kruhu lícem k sobě a sešijte obě strany pruhu k sobě. Přebytečnou látku odstřihněte. Pak obšijte tímto pruhem látky kruh kolem dokola. Dávejte pozor, abyste paspulku neodšili a zůstala vykukovat.
  2. Přetočte na líc a teď je čas na případné ucho nebo poutko na snadnější přenášení sedáky nebo na zavěšení. Buď si ušijte pruh látky nebo já jsem využila bavlněný popruh na který jsem našila látku.
  3. Nakonec přišpendlete lícem dovnitř fleecové dno a obšijte kolem dokola. Nezapomeňte vynechat otvor na naplnění.
  4. Přetočte sedák na líc, vyplňte molitanovou drtí a dobře zašijte. Při plnění mějte po ruce vysavač, budete mít kolem sebe spoustu vysypaných kousků, ať se budete snažit sebelíp .