Drážďanský talíř

Návod na drážďanský talíř

 1. Na šití drážďanského talíře budete potřebovat patchworkové pravítko Easy Dresden Quilt (moc vám usnadní a urychlí práci!), dále bavlněné látky na jednotlivé lístky talíře a středové kolečko. Lístků se připravuje celkem 20. Pak se bude hodit podkladová látka, na kterou se bude následně drážďanský talíř aplikovat. V práci vám pomohou i špendlíky.
 2. Nejdříve si podle pravítka nařežte řezákem jednotlivé lístky. Protože je jich dvacet, můžete mít různé barevné kombinace. Buď 10 lístků ve dvou barvách, nebo 4x5 lístků v jiných barvách, nebo 5x4 lístky ve zase v jiných barvách a podobně. S látkami si jde velmi hezky pohrát. Já jsem si vybrala 5 různých látek, které střídám.
 3. Každý lístek přehněte na polovinu lícem k sobě a v nejširší části u okraje sešijte.
 4. Pak otočte na líc a vyžehlete. Vznikne tak hezká špička.

 1. Lístky si můžete vyskládat a vyzkoušet, jak bude drážďanský talíř barevně vypadat.
 2. Lístky pak pokládejte lícem k sobě a u kraje dlouhé strany přišívejte od středu až ke špičce. Po každém přišití rozžehlujte. Začne se tvořit kruh.
 3. Po sešití všech dílků vznikne kruh drážďanského talíře.
 4. Drážďanský talíř pak naaplikujte na podkladovou látku. Nejdříve přišijte kulatý střed, pak ještě jednou vyžehlete a přišijte vnější část talíře u okraje. Pokud si netroufáte strojem, můžete klidně našívat i ručně. Je to moc hezká práce a ruční prošívání se bude na talíři zvlášť vyjímat.

 1. Po přišití na podkladovou látku můžete ještě třeba na šicím stroji nebo v ruce ozdobně prošít všechny středové švy. Já jsem zkoušela, jaké všechny ozdobné stehy má k dispozici můj stroj.
 2. Nakonec si připravte středové kolečko, které můžete také našívat různými způsoby, třeba naaplikovat.
 3. A takto vypadá hotový, našitý drážďanský talíř na podkladové látce.
 4. Pokud si chcete udělat například ubrousek na stůl, budete potřebovat ještě tenký vlizelín na podžehlení horní vrstvy a ještě stejně veliký kus látky, jako je látka podkladová. Celé dokola to pak můžete olemovat šikmým proužkem.

Další fotky najdete ve fotogalerii: Patchwork, dekorace a doplňky do domácnosti